BLOG

Kahve Sektörü için Özel Esnek Ambalajlar

Kahve sektöründe tecrübeli bir marka sahibi ya da pazara yeni çıkmaya hazırlanan bir ürün sahibi olabilirsiniz, ancak her ikisi için de en önemli şey kahveniz için doğru ambalajı seçmektir.

Bu yazımızda sizlere, kahvelerinizi pazara sunmadan önce ambalajında olması gereken özellikler hakkında anahtar bilgiler vereceğiz.

Tüm kahve severler yeni açılmış bir kahve poşetinden çıkan o eşsiz kokuyu bilir. Ancak birçoğunun bilmediği şey, kahve endüstrisinde kullanılan esnek ambalajların, tazeliği ve aromayı korumak için özel yöntemlerle üretilmesidir.

Kaliteli bir kahve ambalajı, ürünün oksijenle temasını önleyerek, kahve çekirdeğinin aromasını ve kokusunu daima taze tutmalıdır.

Kahveler için özel olarak ürettiğimiz üstün oksijen ve nem bariyerine sahip esnek ambalajlar, yalnızca ürününüzün kalitesini artırmakla kalmaz, aynı zamanda yeniden kapatılabilir fermuar ve tek yönlü gaz giderme valfi gibi ek özellikler sayesinde raf ömrünü önemli ölçüde artırır.

kahve ambalajı

Kahveler için En çok Tercih Edilen Esnek Ambalajlar

Ürün sahiplerinin en çok tercih ettiği esnek ambalaj türleri; dik duran (doypak), yandan körüklü (quadro) ve düz tabanlı (block bottom) poşetlerdir. Ambalajlarınız için uygulanabilen tek yönlü gaz giderme valfi ve yeniden kapatılabilir fermuar gibi özellikler, verimlilik ve daha uzun raf ömrünü garanti ederek, ürün değerini artırır.

Kahve ambalajlarında son zamanlarda popüler olan bir diğer özellik de,  sürdürülebilir yaşamı desteklemek için çevre dostu ambalajların tercih edilmesidir. Maksipak olarak, esnek ambalajlarınızı geri dönüştürülebilir malzemelerden üreterek, müşterilerinize çevreye duyarlı, olumlu bir marka imajı vermenize olanak sağlıyoruz.

Kahve Ambalajlarında Olması Gereken Özellikler

İyi bir performans gösteren ambalaja sahip olmak büyük bir rekabet avantajı sağlar. Dikkat çekici bir tasarım, yeniden kapatılabilir kilit ve tek yönlü gaz giderme valfi bu noktada önemli bileşenleri oluşturur.

Kahveleri ambalajlama diğer ürünlere göre çok daha fazla zordur. Ürün kavurulma işleminden sonra karbondioksit (CO2) salınımına devam ettiği için bazı özel gereksinimleri vardır.

Kahvelere uygun olarak ürettiğimiz ambalajlar, sızdırmazlığı garanti eder. Karbondioksit çıkışını uygun bir şekilde sağlayan ve kahvenin oksitlenmesini önleyen tek yönlü gaz giderme valfleri sayesinde kahvenizin aroması ilk günkü kadar taze kalır.

  • Kahve Ambalajlarında Tasarım Önemlidir

Sizi rakip ürünlerden ayıran ve ürününüzün kalitesini ilk bakışta belli eden en önemli özelliklerden biri tasarım faktörüdür.

Kahve ambalajları geçmişte standart alüminyum olarak pazara sunulurdu. Günümüzde ise alüminyumun sağladığı tüm bariyer özellikleri korunurken, ürüne görsel çekicilik kazandırmak için kağıt, mat, yarı mat, paper touch gibi laminantlar uygulanarak ambalajlara eşsiz tasarım çeşitliliği eklendi. Artık kahve ambalajlarında cesur desenler, modern yazı tipleri, pencereler ve yüksek kalitede canlı renkler trend haline geldi.

kahve ambalaj tasarımı

  • Kahve Ambalajlarında Neden Valf Kullanılmalı?

Tek yönlü gaz giderme valfleri, kahve ambalajlarının önemli bir parçasıdır. Valfler, kahve çekirdeklerinin ve öğütülmüş kahvenin, dışarıdaki hava ile temasını önleyerek karbondioksit ve diğer uçucu gazların ambalajdan yavaşça atılmasına izin verir. Böylece kavrulduktan sonra ambalajlanan kahveler uzun bir süre boyunca tazeliğini, aromasını ve kokusunu korur.

Valfin iki amacı vardır: Karbondioksitin dışarı atılmasını sağlamak ve oksijenin ürünle temasını engellemek. Bu sayede oksidasyon önlenir ve ürünün raf ömrü uzar.

Kahve Ambalajında Valflerin Önemi

valfli kahve ambalajı

 

Kahve ambalajlarınızda valf kullanımının önemini daha iyi bir şekilde kavramak için aşağıdaki 3 özelliği dikkatlice okuyun.

Ambalajın Şeklini Koruyun

Tek yönlü gaz giderme valfleri, üründeki karbondioksit salınımını dışarı çıkartarak, kahve ambalajının şeklini korumasına yardımcı olur. Kavurma işleminden sonra paketlenen üründe, gaz salınımı uzun bir süre devam eder. Karbondioksit ambalajın içinde sıkışabilir böylece ambalajın şişmesine sebep olur. Bu tepkime kötü görünümün yanı sıra, paketin patlamasına veya sızdırmasına neden olabilir. Tek yönlü tahliye valfleri bu zararlı gazların dışarı salınmasını sağlar.

Daima taze kalın

Gaz giderme valfi, karbondioksitin torbadan çıkmasına izin vererek kahvenin taze kalmasına yardımcı olurken, oksijenin pakete girmesini engeller. Kahve uzun bir süre oksijene maruz kaldığında, bayatlayarak raf ömrü kısalabilir ve aroması olumsuz etkilenebilir. Valf, oksijeni dışarıda tutarak tazeliği koruma altına alır.

Verimliliği Artırın

Kavrulma işleminden sonra tüm gazların dışarı atılmasını beklemek yerine ürün sahipleri hızlı bir şekilde paketleme aşamasına geçebilir, böylece üretim hattının verimliliği artar. Valfler sayesinde, uçucu gazların pakete veya kahveye zarar vermeden çıkacağı bilinerek kahve anında paketlenebilir.

 

Kahve ambalajlarınızı esnekleştirmek ve valf gibi anahtar özelliklerle birleştirmek için bizimle hemen iletişime geçebilirsiniz.

Yüksek Düzeyde

Uzman Personel

İleri Seviye

Modern Teknolojiler

Ultra Kaliteli

Inovatif Malzemeler

Güçlü Hijyen

Güvenilir AR-GE

Maksipak Ambalaj San. A. Ş. | © 2022 Tüm hakları saklıdır.

Web Tasarım